.
Boldogság
A boldogság nem oda szokott jönni, ahol már sok keserûség és szomorúság gyûlt fel, hanem inkább oda, ahol van már belõle. A mesékben gyakori, hogy szegény sorsú emberek, akik sokat szenvedtek, hirtelen boldogak lesznek, de az életben nem nagyon. A boldogságért sokat kell tenni. Meg kell adni magadnak a lehetõséget, hogy tényleg azt csináld, amit szeretnél. De ehhez kell pár dolog, amit nem biztos, hogy magadtól megteszel
1. Tudd, hogy mit akarsz!
Egyszerûnek tûnik, és mégsem az. Nagyon sok olyan helyzet adódik az életben, amikor nehéz eldönteni, mi lenne a jó nekünk. Belevágjak-e ebbe a projektbe vagy ne? Illik hozzám a partnerem? Felvegyek hitelt az új lakásra, vagy inkább várjak még és spóroljak?
Elõfordul, hogy nagyon akarsz valamit, amirõl késõbb kiderül, hogy nem is tesz boldoggá. Tegyük fel, mindenáron programozó akarsz lenni. Rengeteget dolgozol érte, és nagy nehezen el is éred a célodat. Aztán elhelyezkedsz dolgozni, és rájössz, hogy nem élvezed. Egyáltalán nem szereted, amit csinálsz, pedig nagyon akartad. Hogy lehet?
Vagy halálosan szerelmes vagy valakibe, és minden vágyad, hogy meghódítsd. Sok idõt, energiát, érzelmet teszel bele, és el is éred a célodat. Sok-sok küzdelem után megszerzed õt, s eleinte nagyon boldog vagy. Aztán szép lassan, ahogy telik az idõ, rájössz, hogy mégsem illetek össze úgy, ahogy gondoltad. Csalódottan fedezed fel, hogy a másik nem olyan, mint hitted, és az egész nem érte meg a sok fáradságot.
Ha mûvészi hajlamú vagy, nem kezdesz programozást tanulni például. A szerelemmel kicsit más a helyzet, mert azt nem irányíthatjuk, de ha jól ismered a másikat is és önmagadat is, akkor több esélyed van ezen a téren is jó döntést hozni. S ha egy idõ után mégis úgy érzed, nem érte meg, mert nem vagy boldog, akkor tudnod kell, hogy nem szégyen váltani.
2. Merj váltani, ha valamit már nem szeretsz!
A megszokásokba könnyû beleragadni. Egy munkahelyen, ahol nem érzed jól magad, egy kapcsolatban, ami már nem mûködik. Az emberi természetnek része, hogy biztonságra törekszik. Sokan inkább a biztos rosszat választják, mint a bizonytalant. Ha a változás csak rajtuk áll, folyton elnapolják, halogatják, mert nehéz szembenézni a bizonytalannal.
Minél hosszabb idõt töltesz egy élethelyzetben, annál nehezebb kitörni belõle. Pedig a változásra már csak a lelki egyensúlyunk miatt is szükségünk van. Azt mondják, három év után váltani kell a munkahelyed, mert annyi idõ alatt megszokod, megunod, motiválatlanná válsz. Három év. Nem olyan hosszú idõ, ugye?
A párkapcsolat terén az a három év kettõ. Átlagban két év alatt hûl ki az eleinte tomboló szerelem. Ez nem jelenti, hogy megutálod a másikat, vagy már nem jó vele lenni. De ami eleinte izgalmat és boldogságot hozott az életedbe, az megszokottá és szürkévé válik. Ez teljesen normális folyamat. A szerelemnek is az a sorsa, hogy egyszer véget érjen, mint minden egyéb. Attól még szeretheted a másikat, egy nyugodtabb, csendesebb, meghittebb fajta szeretettel, de az már nem ugyanaz. És könnyen lehet, hogy jön valaki, aki a szívedet újra lángra lobbantja. Mit tegyél? Válts vagy maradj a megszokottban?
3. Legyél te a legfontosabb!
Ne gondold, hogy önzés, ha saját magadat teszed az elsõ helyre. Ha te nem vagy boldog, akkor a környezetedben élõk is boldogtalanok lesznek.
Ugyanis nem figyelünk magunkra. Nem törekszünk arra, hogy jobb legyen az életünk. Másokkal törõdünk, vagy olyan dolgokkal, amik valójában nem fontosak. Tesszük mindezt talán rosszul értelmezett kötelességtudatból, tesszük mártíromságból, tesszük hanyagságból. Pedig saját magadért te vagy a felelõs! A világ, a másik ember mindig fontosabb, mint te vagy? Akkor a végén azon kapod magad, hogy se neked, se annak a másiknak nem alakulnak jól a dolgok.
4. A legjobb barátod te vagy
Mit jelent ez? Senki más nem tud neked olyan biztatást, megerõsítést, motivációt adni, mint te saját magadnak! És ugyanígy, senki sem tud úgy elkeseríteni, megbántani, feldúlni, mint te saját magad a gondolataiddal. Rengeteg múlik azon, hogy milyen viszonyban vagy magaddal. Jó véleménnyel vagy magadról? Biztatod, segíted, támogatod önmagad, vagy folyton lehurrogod, lebénázod, visszaveted?
Ha görnyedten jársz az utcán, és senkinek érzed magad, akkor mások is semmibe fognak venni. Ha kihúzod magad, és büszkén lépkedsz, azt fogják gondolni, nyilván okod van rá, s úgy is néznek rád. Ha úgy érzed, nincs mire felvágnod, akkor is légy büszke! Mert különleges és egyedi vagy, és ez már ok, hogy nagyra tartsd magad. Senki se ítélkezhet feletted, senki se mondhatja, hogy kevesebbet érsz, mint más. Amikor úgy érzed, semmibe vesznek, valójában te veszed magadat semmibe. Te ítélkeztél önmagad felett, és döntötted el magadról, hogy nem érsz semmit se. Nem érdemled a tiszteletet. Ezen változtatnod kell!
5. Ne a látszatot óvd, hanem nézz tükörbe!
Van, hogy még igyekszel fenntartani a látszatot, és úgy tenni, mintha minden rendben lenne, holott érzed, hogy belül már rothad az életed. Nem akarod, hogy mások megneszeljék, ez természetes. De a színjátékkal, a maszkokkal akkor is vigyáznod kell! Nehogy el hidd a saját hazugságodat! Inkább nézz tükörbe, légy õszinte! Ne csapd be magad, hanem nézz szembe az igazsággal!
Elrontottál valamit? Nem úgy alakult, ahogy szeretted volna? Hibázni emberi dolog. Miért ne engedhetnéd meg magadnak te is? És mire jó, ha a világnak a tökéletesség álcáját mutatod? Nem fognak sokkal jobban szeretni, ha felvállalod, hogy te is emberbõl vagy? Még te is tévedsz néha. Még neked is lehet gyenge pillanatod. Engedd meg magadnak a válságot is, engedd meg magadnak a könnyeket is! Ne hazudd le, ha bajban vagy! Hiszen ilyenkor derül ki, kik az igazi barátaid. Ilyenkor fedezed fel, hogy a világ nem a tökéletességedért szeretett. Vannak olyan értékeid, amik akkor is megmaradnak, ha elhibázod az életed. Nem kell mindig mindent jól csinálni, viszont õszintének kell lenni magunkkal. Ha boldogságra vágysz, az õszinteségre kell ügyelned, nem a látszatra.
forrás: Fehér Jázmin facebook.
(Karsay István hirlevelében kaptam)
--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.