BOLDOGSÁG
Magáról a Boldogságról nem lehet beszélni, nem lehet írni.
Ha valóban Boldog akarsz lenni, el kell szakadnod attól az egoista tévhittõl, hogy a boldogsághoz indok kell. ;Miért nem vagyok boldog? Hogyan lehetnék boldog?; kérded a tanítót, gurut vagy a pszichológust. Az ember az idõk kezdete óta keresi a választ, ám érdekes, azt, hogy: ;Miképp lehetnék boldogtalan?;- sosem kérdezed. Erre a kérdésre ismered a választ, a boldogtalanság átélése tökéletesen megy.
Az örömöt csak átélni, megélni lehet; az elmélkedésre csak akkor kerül sor, ha az ember már kiesett a boldogság örök harmóniájából. S most az örök szót szó szerint kell értelmezni: létezik az örök boldogság, sõt, alapvetõen csak az örök boldogság létezik! Természetesen most még csak legyinthetsz, vagy épp elfogadón bólogathatsz, de akár hiszed, akár nem, az állandó változásban állandó Boldogság élhetõ át. Alapvetõen két ok tart távol tõle: egyik a neveltetésed, a másik a neveltetésednek köszönhetõen megszületett elméd, egod. De ha hagyod, hogy az elméd, s az egod kényszerítõ ereje nélkül létezz, egyszerûen Boldoggá válsz, mindenféle erõlködés, szándék és ok nélkül. Szerintem megéri megpróbálni;
Az, hogy a boldogtalanság az ember alapállapotává vált, elsõsorban a nevelésnek köszönhetõ. Amikor egy gyermek megszületik, minden idegszálával a környezetét lesi: lénye tiszta mezejére, a külvilágból eltanult minták építik fel személyiségét. Mikor egy gyermek békésen gyönyörködik az életben, vagy épp boldogan elmerül a játékai között, a kutya sem törõdik vele, sõt, a szülei örülnek, hogy csend van végre, s megnézhetik a tévében a meccset, vagy az aktuális szappanopera következõ részét. Ha a gyerkõc hangosan kacagva boldog, még rá is ordítanak, meg is büntetik, mert hát nem hallják, mit sugároz nekik a Doboz. Ám amint beteg lesz, azonnal szeretetteljesen fordulnak felé, azonnal kitüntetik figyelmükkel. A gyermek rájön, hogy csak akkor kapja meg azt a figyelmet, amit szeretne, csak akkor lesz "jó" gyerek, csak akkor kap szeretetet az ordítás helyett, ha beteg, ha szomorú. Így válik hát egy ember személyiségének alapjává, a létezése alapállapotává a boldogtalanság;
Ha most a szüleid nyakába akarod varrni a saját boldogtalanságod, akkor sosem fogsz megszabadulni a beléd nevelt elvektõl, s az egész életed a görcsös örömhajhászásra fog elmenni. Már csak azért se hibáztasd a szüleidet, mert beléjük is azt nevelték, hogy a boldogtalanság erény. Ráadásul a megoldás kulcsa nem a felelõs keresése, hanem a folyamat tudatossá tétele. Mert ha tudatára ébredsz a neveltetésed ezen átkára, esélyt kapsz a szabad életre, esélyt a boldogságra. Ne maradj egy beprogramozott számítógép: ha vágysz a boldogságra, akkor lépj túl a beléd nevelt programon. Megteheted, ha akarod. Mindent megtehetsz.
A második oka annak, hogy a boldogtalanság a természeteddé vált, az elme, az ego. Figyeld csak meg, amikor egy ismerõsöd boldogtalan, egybõl felé fordulsz, s elönt egyfajta meleg együttérzés. Az emberek azt hiszik, hogy ilyenkor szeretik a másikat, de ha õszintén képes vagy megfigyelni magad ebben a pillanatban, akkor észreveheted, hogy amit érzel, az nem szeretet. Ezzel a látványos odafordulással csak játszod azt a megértõ, figyelmes szerepet, amelyet a társadalom elvár tõled ; a benned megjelenõ melegség pedig a sajnálat. Ám a sajnálatot az ego összehasonlító képessége szüli: ha valaki nálad rosszabbul érzi magát, akkor az egod elhiteti veled, hogy te több vagy egy szenvedõ embernél. Minderrõl nem tehetsz; de arról már igen, ha tudsz a folyamatról, s hagyod, hogy továbbra is így legyen.
Ha õszintén szembe mersz nézni magaddal, akkor megfigyelheted, hogy ha valaki fennhangon megéli a boldogságot, ha valaki szemmel látható ok nélkül nevet, énekel vagy épp vigadozik, általában nem érzed jól magad. Míg a boldogtalan emberrel azonnal tudsz azonosulni, a boldogság körtáncába ritkán tudsz bekapcsolódni, mert az egod azonnal elkezd okokat keresni a másik boldogságára. "Miért boldog ez?-" gyötröd magad a kérdéssel. S amikor találsz egy logikus magyarázatot; nyert a lottón, vett egy új autót, talált magának egy gyönyörû nõt vagy egy jóképû férfit, stb. ; akkor azonnal megszólal a fejedben: "Miért pont õ? Miért pont neki van, nekem miért nincs?"
Természetesen a legtöbb ember megpróbál tenni a boldogtalanság ellen, s jól akarja érezni magát. Ám az ego tudatossága nem képes túllépni önmaga árnyékán: ha jól akarod érezni magad, akkor az egod csapdájában vagy. Ez csak egy elme-trükk a boldogtalanság eltakarására: amíg iszol, vagy épp kábítószerezel, amíg a megalázott beosztottjaid szenvedésébõl merített hatalommámorban kéjelegsz, vagy amíg a fõnöködbõl kihízelgett elismeréseken örömködsz, amíg verekszel vagy a focimeccset nézed, addig csak eltakarod magad elõl a boldogtalanságodat. De ezzel csak elmenekülsz a boldogtalanság elõl: mindennel foglalkozol; munkamániás leszel, állandóan eszel, iszol, kéjelegsz, stb. ; csakhogy ne kelljen szembenézned magaddal, ne kelljen szembenézned a benned tomboló sötét fellegekkel. Pedig
ha egy kicsit a mélyére néznél önmagadnak, mélyére néznél a Létnek, akkor megtalálhatnád a valódi Boldogságot.
Folytatódik: