Életünk minden történése
1. Életünk minden történése, eseménye lehetõséget nyújt a bennünk folyamatosan jelenlévõ teljesség felismerésére, megélésére.
2. Ha nem jön létre a felismerés, akkor is elõbbre visz. Tanít. Ha nem okultunk, megismétlõdik. Minden, ami körülöttünk történik egy-egy lépés önmagunk, a teljesség felé.
3. Az emberi találkozások kiemelt fontosságú üzenetek az életünkben.
4. Minden ember, akivel találkozom, tükör, amelyben megpillanthatom addig nem ismert arcomat.
5. A számomra ismeretlen vonásaim azok az emberi magatartásformák, amelyeket egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen tudok elviselni a másik emberben. Minden, ami zavar a másikban, az a bennem fel nem ismert, tudomásul nem vett, letagadott személyiség jellemzõm. Vakok vagyunk önmagunk rossz" tulajdonságaira.
6. Ha bármiért is elítélek másokat, magamat ítélem meg. Az, amiért elítélem õket, bennem is jelenlévõ és intenzíven, tudattalanul ható erõ.
7. Amikor a másik számomra elviselhetetlen tulajdonságait elfogadom, akkor fogadtam el magamban az eddig fel nem ismert és elutasított tulajdonságaimat. Ettõl kezdve már nem az irányít engem, hanem én irányítom azt.
8. Egy kapcsolatban csak az tekinti tulajdonának a másikat, aki nem adta oda magát a másiknak. Az alapállása nem az én a tied vagyok", hanem te az enyém vagy". Másképpen kifejezve: nem szereti a másikat.
9. Egy kapcsolatban, aki a dominanciára törekszik, azaz felül akar kerekedni a másikon, irányítani akarja õt, az a saját gyengeségérõl, mélyen rejlõ önbizalomhiányáról tesz tanúságot. Aki valóban erõs, az nem törekszik irányításra, mert úgyis õ irányít, ami annyit jelent, hogy õrködik mindkettõjük szabadságán.
10. A párkapcsolatban nincs olyan, hogy megengedem" a másiknak, hogy ezt és ezt tegye. Ahol engedélyt ad az egyik fél a másiknak, az nem párkapcsolat, nem önkéntes, mellérendelõ viszony, hanem úr és szolga viszony, amiben lehet élni, de nem érdemes.
11. Életünkben minden kényszer látszólagos. Nekünk embereknek sohasem kell semmit sem megtennünk. Szabadságunk lehetõvé teszi, hogy akár az életünk árán is ellenálljunk a kényszernek.
12. A szabadság felé megtett elsõ lépés, hogy nem tesszük meg azt, amit nem akarunk megtenni.
(Biegelbauer Pál)