.
Hugh Oliver: A karácsonyi ajándék
Egész álló nap havazott, sûrû hópelyhek lepték be az ajtókat, ablakokat, fehér kárpittal vonták be a mezõket, és valahol a kanadai préri egyik magányos farmján egy gyermek készült erre a világra jönni.
János, az apa nyugtalanul járkált fel-alá a nappali szobában. Erzsébet a felesége, harmadik órája vajúdott elsõ gyermekükkel. Nem volt már fiatal, de nagyon akarta ezt a gyermeket.
- Remélem a Doktor idõben ideér "gondolta János "csak ez a sok hó ne esett volna!
Késõbb így morfondírozott:
- Aggodalomra semmi ok, évezredek óta így történik és Erzsébet édesanyja is fenn van, hogy segítsen neki, ha kell!
Odakinn a sötét csendben, csak a hópelyhek halk suttogása hallatszott és csak néha jajdult fel egy-egy fa jeges terhe alatt. János a fahasábokat nyaldosó lángokat nézte elmélyülten, amikor kopogtattak. Gondolta a Doktor érkezett meg, de meglepetésére, egy idegen állt az ajtóban.
- Bejöhetek? - kérdezte. János habozott kis ideig, de látva átfagyott, szomorú ábrázatát, és a haját, melyben jégcsapokká állt össze a ráolvadt hó - beengedte. Havas ruháit lesegítette és helyet készített a tûz elõtt, ahol az éjszakát tölthette a jövevény. Vacsorát is adott, amiért nagyon hálás volt az idegen.
- Mit kerestél odakinn ilyen havas éjszakában? - kérdezte tõle János.
- Nagyon sok dolgom van " felelte az idegen " Nagyon sok helyre kell mennem.
- De hát hová kell menned ilyen idõben?
- Mindenhová. Bárhová elmegyek ezen a világon, ahol szívesen látnak.
János nem igazán értette mit beszél, de nem faggatta tovább, az idegen pedig csendben melegedett tovább a tûz elõtt. Késõbb János elmondta, hogy felesége éppen most ad életet elsõ gyermeküknek.
- Tudom - felelte az idegen.
- De hát honnan tudod?
- Már odakinn hallottam a sírást.
János nem értette, hiszen õ semmit sem hallott.
Hajnal kettõ volt, mire megszületett, élettelenül. Erzsébet kimerülten mély álomba zuhant. Az anyja, - aki végig mellette volt - betette a halott csecsemõt a bölcsõbe, csak ez után ment elmondani, hogy mi történt. Jánoson dermedt kétségbeesés lett úrrá. Látva az asztalt borító ajándékokat, a történtek után már nem volt képes hinni a karácsonyi csodában.
- Lány volt, vagy fiú?
- Fiú. - felelte az anyósa- Akarod látni?
- Igen. Aztán elviszem, nem akarom, hogy, ha felébred Erzsébet, így lássa.
János szeretettel nézett a sápadt, mély álomban lévõ feleségére. Hálás volt Istennek, hogy legalább õt meghagyta neki. Majd pár pillanatig meredten nézte a szánalmas kis testet a bölcsõben, aztán óvatosan karjaiba vette és lement vele a lépcsõn. Ahogy állt, csendben tartva a gyermeket, végtelen bánat fogta marokra a lelkét. Az idegen törte meg a csendet, kérte, hogy hadd vehesse a fiúcskát karjába. János szó nélkül átadta. Karjába véve, ringatni kezdte és megcsókolta a fiúcska homlokát.
- Miért csinálja ezt, hiszen halott? - kérdezte Erzsébet anyja.
- Meleg kell neki!
- De hát meghalt! - mondta, szinte kiabálva.
Az idegen azonban, csak mosolygott és tovább ringatta a gyermeket. János arra lett figyelmes, hogy a kicsi fiú szeme kinyílik, és halkan sírdogálni kezd.
- Csoda! Hiszen csodát tettél! - kiabálta - Visszahoztad a halálból a fiamat!
- Nem volt halott. " válaszolt a férfi " Nem halhat meg, aki még nem is élt!
A nagyanyja karjaiba tette a gyereket: - Gyorsan, tegye az anyja mellé, mielõtt felébredne!
Azután Jánoshoz fordult: - Mennem kell tovább.
János azt sem tudta hirtelen mit is tegyen, sírjon, nevessen, vagy csókolja össze az idegent?
- Maradnod kell, maradj velünk, kérlek - örökre!
De az idegen vette a kabátját és már az ajtóban állt.
- Akkor legalább a Karácsonyt töltsd velünk! - kérlelte - Nézd teli az asztal mindenféle jóval, szívesen megosztjuk veled! Hiszen a legnagyobb ajándékot tõled kaptuk.
Az idegen azonban nem maradhatott. Megköszönte a szíves marasztalást, de mennie kellett. Halkan becsukta maga mögött az ajtót és lassan elindult a friss havon.
Elállt a hóesés. János állt az ajtóban és nézte-nézte, a vendéget, amíg eltûnt a messzeségben.
Befelé indulva döbbent rá, hogy a távolodó idegen léptei nem hagytak nyomot a frissen esett hóban.
Áldott, csodákkal teli Karácsonyt Mindenkinek!
Emailban kaptam Pusztai Orsitól. Köszönöm.