.
folytatása az elõzõnek
A gyermek testi és szellemi nevelése a szülõ elsõ és legszentebb feladata, melyet a földön testelöltött szellem elvégezhet. Nincs összhang, ha nincs szeretet. A családi élet kell, hogy a szeretetnek meleg fészke legyen, ahol Isten törvénye él és uralkodik a szívekben. A szülõk egymás iránti szeretete a gyermekek szívében termékeny talajra talál és kibontja a szeretet és hála legszebb virágait.
A gyermek szelleme reátok van bízva szülõk, hogy lelkét megtisztítsátok a bûnöktõl. Értelmét fejlesszétek, akaratát, erejét növeljétek és szívében a szeretet érzését, minden szép, jó és tiszta iránti lelkesedését felébresszétek, hogy az élet megpróbáltatásaival szemben erõsen felfegyverkezve álljon, és megharcolhassa a kemény harcot az ellentét csábításaival szemben.
Gyermekeitek szellemi fejlõdése, józan, körültekintõ gondoskodást, bensõ szeretetet, jó példát, mindent megfigyelõ, mindent meglátó, semmit el nem nézõ nevelést igényel, mert a kisgyermek apró hibái, a felnõtt ember bûneivé válnak, ha azok vele együtt nevelõdnek fel.
Ne legyetek elnézõk. Ne engedjétek a lélek apró kinövéseit erõsödni; nyesegessétek le azokat, és helyükre oltsátok be a nemeset, szépet, a törvényeset. Iparkodjatok lelkileg nevelni, nem testileg, mert a test napról napra változik, de az élet örökéletû, és a rápazarolt fáradság meghozza gyümölcseit, melyeket örömmel élvez a szülõ, gyermek, testvér és barát.
A szülõk egymást és gyermekeiket tanítsák meg Isten örök törvényére: a szeretetre, elnézésre, megbocsátásra, és jó példa által a javulásra, hogy saját boldogságuk elérését a mások boldogításában keressék. Ha ez lesz a jelszó minden családban, minden rendû és rangú emberek között, ha minden szülõ betölti hivatását gyermekek szellemének nevelésében, úgy meg van oldva az emberek részére oly égetõen sürgõs kérdés: a boldogabb jövõ kérdése. Ha a családokat nemcsak a külsõ törvény és nem csupán az érdekek kötik össze, hanem Isten törvénye, a tettetés nélküli szeretet és a közös Atyában való hit, a tõle való függés és ennek folyománya a testvéri érzés, akkor megszûnik a szenvedés és boldogtalanság, nem lesz hûtlen házas, kötelességét nem teljesítõ szülõ, hálátlan gyermek, hamis barát, irigy rokon és ellenséges tanító.
Töltsétek be gyermeki és szülõi kötelességeiteket is, mert a gyermeki szeretet és hála, a szülõk lelkének földi jutalma. Szeressétek azokat, kiket az Úr lelketek mellé rendelt, és akik testtel ruházták fel javulni vágyó szellemeteket. A testi gyengeség éveiben igyekezzetek öreg napjaikat boldoggá, elégedetté tenni, nehogy szomorú emlékekkel kelljen a földrõl távozniuk és mint szellemek, idegenné váljanak számotokra.
Hirdessen a világ bármilyen divatos eszmét, kövesse bár azt az emberiség nagy része, ám ti, akik az Úr felé igyekeztek, akik megelégeltétek a szenvedést, lelki nyomorúságot, akik lelkileg éheztek és fáztok, jöjjetek az egyszerû, isteni kegyelem nyújtotta, boldogságot keresõ útra és nem fogtok csalódni várakozásaitokban!
(Karsay István)