.
A három kapu
Egy királynak volt egy okos és bátor fia. Hogy felkészítse õt az életre, elküldte egy bölcs öreg emberhez.
- Világosíts meg engem: mit kell tudnom az életben?
- Szavaim eltûnnek majd mint lépteid nyoma a homokban, ám mégis adok neked néhány tanácsot. Utad során az életben, három kapuval fogsz találkozni. Olvasd el, mit ír mind a három kapu. Ne próbálj meg visszafordulni, mert arra ítéltetsz, hogy újra és újra átéld azt, amit megpróbálsz elkerülni. Nem mondhatok többet. Te magad kell átmenj ezen, szívvel és testtel. Most menj! Kövesd az elõtted álló egyenes utat!
Az öreg bölcs eltûnt és a fiatal elindult életének útján.
Nem sokkal ez után, egy nagy kapu elõtt találta magát, melyen ezt olvasta:
VÁLTOZTASD MEG A VILÁGOT.
Ez volt az én szándékom is, gondolta a herceg, mivel bár vannak dolgok, amiket szeretek ezen a világon, más dolgok, egyáltalán nem tetszenek nekem.
Ekkor kezdõdött el az elsõ harc. Ideálja, képessége és élénksége arra késztették õt, hogy harcba kezdjen a világgal, létrehozzon, hódítson, saját kívánsága szerint modellálja a világot.
Megtalálta a hódító élvezetét és mámorát, ám szíve vigasztalást nem nyert.
Sikerült neki néhány dolgot megváltoztatnia, ám sok más ellenállt neki.
Múltak az évek. Egy napon, ismét találkozott a bölcs öreggel, aki megkérdezte tõle:
- Mit tanultál ezen az úton?
- Megtanultam megkülönböztetni azt, ami hatalmamban áll, attól ami kisiklik hatalmam alól, ami tõlem függ, attól ami nem tõlem függ.
- Rendben, - mondta az öreg - Használd erõdet arra, ami hatalmadban áll és felejtsd el azt, ami kicsúszik ujjaid közül.
És eltûnt. E találkozás után nem sokkal, a herceg a második kapu elõtt találta magát, melyen ez állt:
VÁLTOZTASD MEG A TÖBBIEKET.
Ez volt az én szándékom is, gondolta õ. A többiek az élvezet, öröm és elégedettség forrásai, ugyanakkor a fájdalom, baj és frusztráció forrásai is.
Tehát harcba szállt minden ellen, ami nem tetszett neki vagy zavarta õt a környezetében.
Megpróbált behatolni jellemükbe és kipellengérezte hibáikat.
Ez volt az õ második csatája.
Egyik nap, amikor a mások megváltoztatására tett törekvésein meditált, ismét találkozott a bölcs öreggel, aki megkérdezte tõle:
- Tehát, mit tanultál ezen az úton?
- Megtanultam, hogy nem mások az örömöm vagy fájdalmam, elégtételeim vagy vereségeim forrásai. Õk, csupán egy alkalom, mely fényre hozza ezeket. Mindezek a dolgok, bennem gyökereznek.
- Igazad van, - mondta az öreg. - Az által, amit õk felébresztenek benned, lelepleznek önmagad elõtt. Légy hálás azoknak, akik vibrálásra készteteik benned az örömet és az élvezetet, de azoknak is, akik által megszületik benned a szenvedés vagy frusztráció, mert általuk mutatja meg neked az élet azt, hogy mit kell még megtanulnod és milyen utat kell követned.
Nem sokkal ez után, a herceg elérkezett egy újabb kapuhoz, melyen ez állt:
folytatása a következõben
--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.