header ok

Ami egyik kategóriába sem tartozik bele.

Egység

Több
9 éve 2 hónapja - 9 éve 2 hónapja #4211 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Egység
.


Egységben a szeretet. Több a közös pont, mint a különbözõség.


Együtt utazott egyszer egy perzsa, egy arab, egy görög és egy török a sivatagon keresztül. Csak mentek, mendegéltek, egyszer csak azonban mind a négyen rettenetesen megéheztek és megszomjaztak. Mivel csak egyetlen pénzérme volt náluk, azonnal vitatkozni kezdtek.

" Angurt kellene ennünk " mondta a perzsa.
" Nekem uzum kell inkább! "vágta rá határozottan a török.
" Az inab csillapítja leginkább a szomjúságot és az éhséget " kontrázott az elhangzottakra az arab.
" Bolondok vagytok, a stafil a legjobb " ellenkezett a görög.


Ekkor a vándorok útjába egy hosszú, fehér ruhás férfi került, aki elvitte az érmét és fél órán belül egy láda szõlõvel tért vissza: "angur" perzsául, "uzum" törökül, "inab" arabul és "stafil&" görögül. A négy utazónak tátva maradt a szája, hiszen nem sejtették, hogy végig ugyanarról a gyümölcsrõl beszéltek, csak a neve volt más.

A történet Dzsalál ad-Dín Rúmí, a legnagyobb perzsa szúfi misztikus filozófus és költõ tollából származik, akirõl az ELTE Orientalisztika tanszékén hallottam elõször, amikor különféle elvont kurzusokkal szórakoztattam magam, Arab varázslástól a Középkori szerelemtanokon át a Nõ az iszlámban címûig.

Rúmí szerint a négy vándor a különféle vallások képviselõit szimbolizálja: mindegyikük azt hiszi, hogy csak neki lehet igaza, holott voltaképpen mind ugyanazt akarják, a szõlõt. A vallások is mind ugyanahhoz a magasabb rendû spirituális igazsághoz vezetnek, csak a nevük más. A négy vándor feladata tehát nem az, hogy egymással vitatkozzanak, hanem hogy valóra váltsák mindazt, amiért útra keltek: borrá varázsolják a szõlõt, vagyis kihozzák magukból mindazt, ami legjobb tudásuk szerint kihozható.

Miért írtam le ezt az 1250-es évekbõl származó parabolát? Mert én a különféle hitrendszerekben és filozófiai iskolákban soha nem a különbözõségeket láttam, hanem kezdettõl fogva a közös pontokat. Ha a társadalmak és kultúrák rituáléin túllátunk, a hasonlóság jóval több, mint a különbség: kell léteznie egy közös tudattalannak, ami nyilván nem írható a vak véletlen számlájára.

Sokan vannak, akik meglátják ezt a megdöbbentõ egységet, és onnantól fogva mélyen megvetik az embert merev szabályrendszerbe kényszerítõ, hatalmi eszközzé vált karámot, tehát valamennyi vallást. Minek a keret, ha a kép mûvészi értékéhez nem tesz hozzá semmit? Én nem tartom szûklátókörû angur,- uzum-, inab-, stafil-zabálónak azokat, akik most a saját kultúrájuk nyelvén ízlelik meg a szõlõt: a rituálék számukra fontos eszközök egy önmagukhoz visszavezetõ úton.

szerzõ: Barok Eszter
(forrás: Karsay hirlevele)

--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Utolsó szerkesztés: 9 éve 2 hónapja Margit által.
Téma zárolva.
Több
6 éve 10 hónapja - 6 éve 10 hónapja #5479 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Egység
.


TE VAGY A FÉNY



Légy önmagad fénye, és társaid vezérlõ csillaga,keresd meg a sötétséget és vigyél fényt oda.
.
A szeretet a legnagyobb erõ, mely utat mutat neked, hol kell segítened magadon, és az embereken.

Ne félj, bátran lépj egyre magasabbra,s ne hallgass a reményvesztett démonokra.

Ne higgy amikor azt suttogják neked:Ó, ez úgy sem sikerülhet!

Hited mindenen átsegít majd,hogy jót akarsz, és egyre jobbat.

Nézd magad az angyalok szemével,így megértheted az eddigi életed.

Ne keseregj azért, amit eddig nem tettél meg,s ejts könnyeket azért amit elvesztettél.
Van a lelkedben egy láng a tudatosságod fénye,engedd,hogy ez mindent elégessen végre.
A sorsod a tiéd,te érzed és tudod mit kell tenned,még akkor is ha mások nem értenek veled egyet.

A szeretet megvéd a sérüléstõl, és utat mutat neked,hogy a fény, szeretetteljes harcosa lehess.

Állj ki elveid mellett,s mindig érezheted majd, hogy az angyalok ott állnak melletted és simogatnak.

A szenvedély tüzével töltik meg testedet,megmutatják majd mit hol keress.
Találd meg szíved saját igazságát,mert csak akkor látod meg,milyen is az élet valójában.

Ne csak a szemeddel nézz, hanem a szíveddel láss, ott rejlik a teljes igazság.
Ott rejlik a fény, a jókedv és mosolygás,még akkor is ha a külvilág teljesen más.
Élj szívedben mosollyal hát,hiszen valahol mindig várnak rád.

Az embereknek szüksége van rád,szórd szeretetfényedet, s mindig add tovább.

Az élet sokféleképpen megáldott téged,fedezd fel magadban a bõséget és a kedvességet.

A dolgok megvalósulásának kulcsa a kezedben van, hiszen te vagy saját életed teremtõ mágusa.
Keresd és kutasd a szíved titkait, és meglátod az élet mire is tanít.

Ha a szeretetért élsz,más szemmel nézel majd a világra,s rájössz majd,hogy
TE VAGY A VILÁG VILÁGOSSÁGA!
K.GY.




--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Utolsó szerkesztés: 6 éve 10 hónapja Margit által.
Téma zárolva.
Több
6 éve 5 hónapja #5898 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Egység
.

--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.
Több
6 éve 2 hónapja #6061 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Egység
.

--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.
Oldalmegjelenítési idő: 0.352 másodperc
Az oldal motorja a Kunena fórum

Idézet

"Higgy, remélj és szeress, hogy boldog ember lehess!"

Keresés

Látogatottság

Ma 10
Tegnap 462
A héten 1056
Ebben a hónapban 14711
Összesen 6771218

2026-06-24