A megbocsátás
Megtanulhatunk félelmeinktõl megszabadulni a megbocsátás által úgy, hogy mindenkit - így magunkat is - vétlennek látunk. A megbocsátást nem abban az értelemben kell értelmeznünk, hogy eltûrjük egy másik ember nekünk nem tetszõ viselkedését, hanem abban, hogy helyesbítjük azt a bennünk kialakult téves elképzelést, miszerint az illetõ ártott nekünk.
Aki nem bocsát meg annak lelkét félelem uralja. Az ilyen ember biztos abban, hogy dühe indokolt, elitélõ véleménye pedig helytálló. Aki nem bocsát meg embertársainak, ugyanolyannak látja a múltat és a jövõt, és ellenáll a változásnak. Nem akarja, hogy a jövõ eltérjen a múlttól, önmagát ártatlannak véli, a többieket pedig bûnösnek. A konfliktus élteti és az, ha igaza van. A boldogság egyik forrása a megbocsátás.
Bárki megtanulhatja a megbocsátást, függetlenül attól, hogy hány éves, jelenleg milyen világnézettel rendelkezik, miket tapasztalt meg a múltban, vagy hogyan bánt eddig a körülötte élõkkel. A megbocsátás a lehetõ legnagyobb erejû orvosság. Ha nem bocsátunk meg a szenvedés mellett döntünk.
A szeretet és a lélek szempontjából a megbocsátás azt a szándékot jelenti, hogy meg akarunk szabadulni a fájdalmas múlttól, a választást, hogy nem találunk többé értéket a gyûlöletben és haragban. Meg akarunk szabadulni a vágytól, hogy fájdalmat okozzunk másoknak és magunknak, valamilyen múltban történt dolgok miatt. A szándékot jelenti, hogy nyitott szemmel törekszünk meglátni másokban a fényt ahelyett, hogy ítélkeznénk, vagy elutasítanánk õket.
Mi a hatásosabb gyógyszer azoknak a kezelésére, amelyek az elõbbi tüneteket okozzák? A megbocsátás. Ha megbocsátunk másoknak, azzal közelebb jutunk ahhoz, hogy önmagunknak is megbocsássunk. A megbocsátással az immunrendszerünk erõsebbé válik.
Nehéz megbocsátani, ha Énünk (a rosszabbik Énünk) tanácsát fogadjuk meg, amely azt mondja, akkor cselekszünk helyesen, ha megbüntetjük az illetõt, aki fájdalmat okozott nekünk, és megtagadjuk tõle szeretetünket. Nehéz megbocsátani, mert makacs Énünk van, amely arról próbál meggyõzni, hogy a gyûlölet jobb és biztonságosabb a számunkra, mint a szeretet. Nagyon fontos, hogy ne tegyük Énünket az ellenségünké, de ne is hallgassunk rá. Vagy teljesen megbocsátunk, vagy nem beszélhetünk megbocsátásról.
Meggyõzõdésem szerint csak akkor lehetünk igazán boldogok, és elégedettek, ha megértjük annak fontosságát, hogy megbocsátással és szeretettel fordulunk önmagunk és mások felé.
Nagyon fontos, hogy a megbocsátás mindennapi gyakorlattá váljék.
(forrás:ananda)