.
"Szeresd felebarátodat"
"Hallottátok a parancsot: Szeresd felebarátodat és gyûlöld ellenségedet!
Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, áldjátok azokat, akik titeket átkoznak, tegyetek jót haragosaitokkal és imádkozzatok üldözõitekért és rágalmazóitokért.
Hogy legyetek a ti mennyei Atyátok fiai, aki felhozza napját mind a jókra, mind a gonoszokra, és esõt ad mind az igazaknak, mind a hamisaknak.
Ha csak azokat szeretitek, akik titeket szeretnek, mi jutalmat érdemeltek? Nem így tesznek a vámosok is?
És ha nem köszöntitek, csak barátaitokat, mi többet tesztek? Nem így tesznek a pogányok is?
Legyetek azért ti tökéletesek, miként a ti mennyei Atyátok tökéletes. "
(Máté 5. 43-48)
Ez az igerész nem csak arról szól, hogy az emberek mennyire nem úgy, élnek ahogyan kellene, hanem itt Jézus azt akarja az emberekkel megértetni, hogy mennyire nem is akarnak úgy élni ahogyan ebben az igerészben van.
A megértés az olyan esemény az emberek körében, hogy csak azt érti meg az ember, amire a fülét kihegyezte, vagyis amit meg akar érteni belõle. Nagyon sokszor történik olyan esemény, amikor csak azt értik meg az emberek ebbõl az igerészbõl, ami az õ számukra kedvezõ, hasznot húzhatnak belõle, és csak az õ javukat szolgálja. Nem törõdnek azokkal, akik hasonlóan gondolkodnak, mert nekik úgy sem adatott meg az, ami neki kijár jelszóval. Ezt ugyanis nagyon sok olyan ember is mondja magáról, aki elindult a Jézusinak nevezett úton, csak, éppen, az irányt nem abba a formában érte el, ahol Jézus is megtalálható.
Azt hogy "szeresd felebarátodat" szó hallatán az emberek lelkében csak a gyûlölet és harag különbözõ jelzõi jutnak az eszükbe. Sohasem arra gondolnak, hogy Jézus ezzel az igerésszel mit is akart mondani az embereknek, hanem a maguk gyûlöletes beszédével válaszolnak. Még azok is, akik hívõ embereknek tartják magukat, azok is kimagyarázzák az ige értelmét.
A legnagyobb egyházakban az emberek ezt az igét inkább arra használják fel, hogy nekik legyen belõlük hasznuk, olyan értelemben, hogy nekik ne kelljen másoknak olyat mondani, hogy szeressétek ellenségeiteket, mert sajnos akkor legelõször saját magukon kellene elkezdeni a "metszegetést", mert tudvalevõ, hogy az egyházak között ma nem a szeretet, ami vezérli az embereket, hanem a gyûlölködés, ellenségeskedés, rosszindulat.
"Ha csak azokat szeretitek, kik titeket is szeretnek, mi a jutalmatok" nagyon nehéz ezt megtenni annak, aki csak a saját maga alkotta törvények szerint éli az életét. Az, ha csak azt szereti az ember, aki viszontszeret, akkor nem is szeret, mert a szeretet az önzetlen. Nincs feltétele, határa és formája. Csak az Isten által átitatott szív képes olyan szeretetet adni, amelyben feloldódik minden harag, gyûlölet és ellenséges érzés. Amikor már az emberek képesek így szeretni, akkor már a lelkükben az Isten ereje által már nem jut eszükbe, hogy másokat bántsanak, másoknak ártsanak, hanem már tudatosan élik az életüket az Isten szolgálatába állítva.
"Legyetek ti tökéletesek, miképpen a ti Mennyei Atyátok tökéletes" szó hallatán az emberek büszkeségbõl annak is tartják magukat, mert az egójuk által már nem látják tisztán azt az Utat, amelyen járniuk kellene, amit Jézus megmutatott az embereknek, fizikai testben élve.
Példaéletet élt az emberek elõtt, hogy lássák azt, hogy nem lehetetlen azt megélni fizikai testben, amirõl Õ tanította az embereket. Utat mutatott a születésével, az életével, a tanításaival, a halálával, és a feltámadásával.
Minden földi ember képes e szerint élni, mert az ég angyalai folyamatosan azon dolgoznak, hogy segítsenek a földön élõ embereknek, hogy mihamarabb megtalálják a Jézushoz vezetõ utat.
Azok az emberek, akik nyitottak, azok fel is ismerik, hogy mi a jelentõsége annak, hogy itt élnek fizikai testben. Nagyon sok olyan ember van, aki hisz Jézus tanításaiban, de a cselekedeteiben nem valósítsa meg azokat, az õ számára elég, ha csak szóban tudja, szerinte nem kell úgy élni, ahogyan az, az evangéliumban le van írva.
Akkor kérdezem én, miért élt Jézus fizikai testben? miért kellett neki végigjárni azt az életutat, amit végigjárt. Elküldhette volna ugyan úgy az evangélium tanításait, mint ahogyan János tanítványának is elküldte, az angyalok által?
Szerintem a kulcs ebben van, vagyis ha nem vesszük komolyan az evangélium szavait és nem építjük be a mindennapi életünkbe, csak beszélünk róla, és tanítunk róla, akkor nem értettük meg Jézust. Nem értettük meg, hogy Õ mit akart nekünk ezzel megmutatni az életével.
A tökéletességrõl csak akkor beszélhetünk magunkról, ha képesek leszünk fizikai testben olyan cselekedetekre, amit Jézus vitt végbe tanításai által. Mert Õ, amirõl beszélt a tanítványainak, azt Õ meg is cselekedte elõttük.
Mi fizikai testben élõ emberek nagyon sok olyan hibával rendelkezünk, amivel a tökéletességrõl egyáltalán nem beszélhetünk még az életünkben, csak arról, hogy haladunk az Úton a tökéletesség felé. De ez a haladás is olyan, hogy csak akkor haladunk, ha a figyelmünket az Istenre, az Õ hívó szavára fordítsuk.
Õ az Út az Igazság és az Élet.
Imre Margit, 2009.09.01.