A legnagyobb titok
Szeretjük a titkokat, különösen szeretjük azt, ha beavatnak minket egy titokba. Úgy érezzük tõle, hogy olyan információhoz jutottunk, ami csak kevesek számára hozzáférhetõ. Isten az Efézusi levélben egy nagy titokról beszél, amit viszont minden ember számára meg kívánt osztani, az Õ akaratának titkát, hogy Krisztusban újra egybefoglal mindeneket azt is, ami a mennyben, azt is, ami a földön van.
A titok az egységrõl szól, arról az egységrõl, amely valamikor létezett Isten és ember, ember és ember között, ami azonban a bûn következtében megszakadt. Isten Jézus Krisztusban, az Õ áldozata által újra megvalósítja ezt az egységet már ebben a világban, de teljességgel majd az elkövetkezõ világban.
Miért is fontos ez az egység és mit foglal magában ez az egység? Hogy jobban megértsük, el kell gondolkodnunk az Isten titkán, a Szentháromság misztériumán.
Teológusok az évszázadok során sokat elmélkedtek a Szentháromság tanán. Különbözõ elméletek, modellek születtek, amellyel próbálták feloldani azt a feszültséget, hogy Isten egy, ugyanakkor három személyrõl: Atya, Fiú és Szentlélekrõl beszél a Szentírás. Ezek az elméletek a Biblia alapján nem állták meg a helyüket. De elképzelhetõ, hogy rossz irányba kutattak ezek a gondolkodók, amikor emberi logikával próbálták megérteni az Isten titkát.
Sokkal többre megyünk, ha hittel elfogadjuk azt a tényt, hogy a Szentírás egy Három-Egy Istenrõl tesz kijelentést. Hogy mitõl egy ez a három Személy, azt pedig a három isteni személy kapcsolatából érthetjük meg valamennyire. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek olyan tökéletes kapcsolatban létezik egymással öröktõl fogva, hogy elválaszthatatlanok egymástól.Olyannyira elválaszthatatlanok, hogy aki látja a Fiút, az látja az Atyát is , a Fiú az Atyában van, az Atya pedig a Fiúban (Jn 14) mert a Fiú és az Atya egyek . A Fiú megdicsõítette az Atyát, az Atya pedig a Fiúról tett bizonyságot. Ez a kapcsolat csupán egyetlen pillanatra szakadt meg a Golgota keresztén (Mt 27,). Ez volt a történelem legtragikusabb, legsötétebb, legkaotikusabb pillanata. Ez a szakadás nemcsak a Fiú számára, hanem az Atya és a Szentlélek számára is fájdalmas volt.
A Szentlélek Isten Jézusban volt , Õ Krisztusról tesz bizonyságot . Ez a legtökéletesebb szeretet-közösség.
A tökéletes kapcsolatban létezõ Három-Egy Isten embert teremtett, aki kapcsolódni tud az õ szelleme által ehhez a Személyhez. Az ember nemcsak Istenhez kapcsolódik a szeretet kötelékével, hanem egymáshoz is képes kötõdni. A bûneset elõtt, ahogy fentebb már írtam tökéletes egység volt, az Isten és ember, ember és ember között. Ahogyan az Atya, a Fiú és a Szentlélek egyek mindörökre, úgy az ember is egy volt egymással és Teremtõjével.
A bûneset szakadást hozott. Az ember egyén lett, idegenekké váltunk, falak választanak el bennünket egymástól. Kapcsolatainkat az önzés uralja, az elsõ ember, aki az Édenen kívül születik testvérgyilkos lesz. Próbálunk újra kapcsolódni egymáshoz, mert érezzük lényünk mélyén azt az Isten által belénk teremtett vágyat, hogy csonkaságunk kiegészülésre szomjazik. A tragikus az egészben az, hogy képtelenek vagyunk újra csatlakozni a másikhoz, mivel képtelenek vagyunk teljesen feladni önmagunkat. A szerelemben, a házasságban, a szexualitásban néha leomlanak falak, ketten lesznek úgymond egy testté, de a ;párosult magány; falai között újra elõtör az önzés.
Jézus elidegenedett az Atyától, megszakadt a kapcsolata az Atyával egy pillanatra, és ez a pillanat volt az, ami lehetõséget adott számunkra, hogy újra kapcsolatba kerüljünk Vele és egymással . Krisztus titkának az egyházban kellene megmutatkoznia. Nem létezik kereszténység közösség, gyülekezet nélkül, mert a közösségben a testvérek közötti szeretetben ismerhetõ fel a Három-Egy Isten. János ezt így fogalmazza meg levelében: Istent soha senki sem látta: ha szeretjük egymást, Isten lakik bennünk és az Õ szeretete lett teljessé bennünk. (1Jn 4,12)
Istent nem a dogmatika által ismeri fel a világ, hanem a hívõk szeretetközösségében, azáltal hogy meglátja, hogy Krisztusban újra összekapcsolódnak a szívek, az emberi önzés háttérbe szorul, egymásért élnek, munkálkodnak az emberek. Ha ez a kapcsolódás nem jön létre, ha nem vagyunk képesek arra, hogy egymást szeressük, akkor nem értettük meg a kereszténység lényegét és titkát.
Ezért mondja Pál : hogy ha sok lelki ajándékkal rendelkezem, vagy nagy hitem van, de nincs bennem szeretet, semmi vagyok. Sajnos tele vannak gyülekezeteink olyan emberekkel, akik képtelen arra, hogy szeretetet adjanak, és elfogadjanak.
Életük ugyancsak tragikus, szomjaznak az élõ vizek forrása mellett, és másokat is akadályoznak abban, hogy enyhítsék szomjúságukat.
Az ördögnek (diabolosz - szétdobáló) az a terve, hogy szétszakítsa Krisztus testét, hogy látások, kegyességi irányzatok mentén szembefordítson bennünket egymással. Jézus fõpapi imádságban ugyancsak ezt a titkot fogalmazta meg az Atyának: ;De nem értük könyörgök csupán, hanem azokért is, akik az õ szavukra hisznek énbennem; hogy mindnyájan egyek legyenek úgy, ahogyan te, Atyám, énbennem, és én tebenned, hogy õk is bennünk legyenek, hogy elhiggye a világ, hogy te küldtél el engem. Én azt a dicsõséget, amelyet nekem adtál, nekik adtam, hogy egyek legyenek, ahogy mi egyek vagyunk: én õbennük és te énbennem, hogy tökéletesen eggyé legyenek, hogy felismerje a világ, hogy te küldtél el engem, és úgy szeretted õket, ahogyan engem szerettél (Jn 17,20-23)
Jézus azért könyörgött halála elõtti estén, hogy akik Õt követni fogják ugyanolyan kapcsolatban legyenek egymással és a Három-Egy Istennel, mint amilyen kapcsolat van Jézus és az Atya között. Jézusnak az volt a terve és kívánsága, hogy olyan egységben legyünk mi is, amilyen egység van a Szentháromságon belül. Isten titka itt a földön az egyházon belül valósuljon meg: ne legyen többé sok, hanem legyen egy test, legyünk elválaszthatatlanok egymástól, mint Õ elválaszthatatlan az Atyától. A kérés olyan megvalósíthatatlannak tûnik, látva és tapasztalva az egyház jelenlegi állapotát. De nem elképzelhetetlen, Isten nekünk adta az Õ dicsõségét, amely alkalmassá tesz minket is a szeretetre, a kapcsolódásra. Talán csak meg kellene újra értenünk Isten akaratának titkát, amelyet kijelentett számunkra.
Forrás: Merényi Zoltán