Keresik a krátert
Ha megtalálnák a becsapódás helyét (amennyiben volt ilyen), és elemezni tudnák a maradványokat vagy a krátert, az sok mindent megmagyarázna. A szlovákok mindenesetre nyomoznak, mert a robbanás zajának erejébõl ítélve a határ túloldalán még erõteljesebb volt a jelenség.
"Néhány perccel éjfél elõtt riadtam a hatalmas zajra, amit képtelenség szavakkal leírni. Hirtelen fényt láttam az ablakból, az egész jelenség vagy 5-6 másodpercig tartott" irta egy olvasó.
A szlovák hadsereg azonnal reagált az eseményekre: "Nem rakéta, repülõ, vagy más, ilyen hasonló jellegû dolog volt, a NATO-rendszerébe kötött radarjainkon semmit sem észleltünk" - jelentette ki a védelmi minisztérium szóvivõje, Vladimír Gemela.
Az Aktuality.sk azt is tudni véli, hogy a zuhanó test becsapódott, méghozzá egy magyar lakta szlovák település, Beretke határában. A lap azt írja, hogy a helyi tûzoltók állnak õrt a rejtélyes objektum körül.
Nincs meg a becsapódás helye
"Hallottuk a robbanást, olyan erõs volt, hogy sokan azt hitték, a házukban robbant fel a kazán. Nagy fény volt, majd a zaj, ami megmozgatta az ablakokat, aztán csak a csönd" mondta el az Indexnek Ginczei Anna, Beretke polgármestere, aki azonban a kráter létezését nem tudta megerõsíteni lapunknak. "Ha a település határában egy meteoritot õriznének, arról tudnánk".
A tûzgolyó feltételezett útját tovább követve Rozsnyó is gyanúba kerül: néhány szlovák lap arról ír, hogy a húszezres település közelében robbanhatott fel a test. A város lakói az Új Szó szerint még furcsa szagot is éreztek a robbanás után, ugyanakkor a helyi önkormányzat nem tudta megerõsíteni, hogy a becsapódás nyomát megtalálták volna.
Ennek lehet persze az is az oka, hogy nem feltétlenül volt becsapódás. A cseh mûszerek ugyan észlelték a tûzgömböt, de csak annyit tud a Tudományos Akadémia Csillagász Tanszékének Ondrejov obszervatóriuma, hogy valahol Szlovákia felett vesztették el a test nyomát. A szakemberek szerint körülbelül három másodpercen keresztül volt látható a -15-ös magnitúdóval világító fénygömb (a -4-nél erõsebben világító meteorokat már bolidának, tûzgömbnek hívjuk, -12,6 körüli értéket a telihold, -26,8-at a Nap produkál). A robbanást állítólag még a csehországi Plzenbõl is lehetett látni, pedig a település légvonalban is körülbelül hatszáz kilométerre van Rozsnyó és Beretke térségétõl, a robbanás vélt helyétõl.
Luká¹ Shrbený, az intézet munkatársa az Indexnek megerõsítette a radarkép létét, amit azonban addig nem akarnak közzétenni, amíg el nem végzik a további vizsgálatokat. A szakember felhívta ugyanakkor a figyelmünket egy Brno mellett készült képre, amin valószínûleg a tûzgömb nyoma látszik a reggeli égbolton:
(forrás:idõkép., index.hu)