Éjjel fél 1 elõtt pár perccel 4.8-as magnitúdójú földrengés rázta meg az országot. Többen a szabadba menekültek.
Érezhetõ utórengés hajnalban (szerda dél): Szerda hajnalban a Heves megyei Tenk község közelében 5 óra 39 perckor a Richter-skála szerinti 2,5-es erõsségû utórengést észleltek - olvashatjuk a Híradó oldalán. Kiszely Márta, a Magyar Tudományos Akadémia Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának munkatársa hozzátette, az utórengéshez köthetõ károkról nem érkezett bejelentés.
Károk az epicentrum környékén (kedd reggel): A legtöbb kárt Heves megyébõl jelentették, Tenken 50 ház megsérült, cserepek potyogtak le, volt olyan épület, ahol a kémény omlott le vagy berepedezett a ház fala.
Voltak utórengések is (kedd reggel): A rengést követõ órákban megfigyelhetõ volt néhány kisebb utórengés, melyek mérete a 2-es magnitúdó közelébe esett - számolt be az MTA CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-oldalán.
Elõzmények
A foldrenges.hu legfrissebb információi szerint 4.8-as magnitúdójú rengés rázta meg hazánkat kedden hajnali 0 óra 28 perckor. A rezgés epicentruma a heves megyei Erdõteleken, hipocentruma pedig mintegy 8 km-es mélységben volt.
Dr. Tóth László szeizmológus állítása szerint a rengés után többen a szabadba menekültek az epicentrum környékén, ahol utoljára február 16-án volt 3.5-ös erõsségû, szintén érezhetõ földmozgás.
(forrás:idõkép.hu)
-- ``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
3,6-os erõsségû földrengés volt a nógrád megyei Szentén. Olvasóink is érezték.
Az elsõ adatok szerint este 21 óra 7 perckor 3,6-os erõsségû földrengés volt Észak-Magyarországon. A földrengés epicentruma a nógrád megyei Romhányban volt. A rengést olvasóink is érezték.
A foldrenges.hu információi szerint többen a szabadba menekültek. Néhol kisebb kár (vakolathullás, repedés) elõfordulhatott, de ilyenrõl még nem érkezett hír. Utoljára egy hónapja, június 5-én volt a térségben földrengés - írják.
(idõkép.hu)
-- ``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Nem sokkal fél 5 elõtt megmozdult a föld a magyar-horvát határ térségében. A rengés 3-as erõsségû volt.
Ma 4 óra 22 perckor földrengés keletkezett a magyar-horvát határ térségében, a baranya megyei Felsõszentmárton közelében mintegy 10 km mélységben - olvashatjuk az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Geodéziai és Geofizikai Intézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-oldalán (a szeizmográf képe jobbra).
A földmozgás mérete 3,0 volt a Richter-féle skálán.
(forrás:idõkép.hu)
-- ``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
2013. szeptember 20-án, helyi idõ szerint 04:06-kor közepes erõsségû földrengés keletkezett Ausztriában, Eisenstadt-tól (Kismarton) 10 km-re északra. A rengés magnitúdója 4.2 volt a Richter skálán.
A földrengés által keltett talajmozgást Magyarország ÉNY-i részén a lakosság is érzékelte.
-- ``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
. Új szigetet hozott létre egy erõs földrengés Pakisztán partjainál.
2013.09.24.
Kedden egy erõs, a Richter-skála szerinti 7,7-es erõsségû földrengés volt Pakisztán térségében, meg a pakisztáni partok közelében egy új szigetet hozott létre.
A sziget mérete és alakja azonban változik. A beszámolók szerint nagyjából 60 méter hosszú sziklatömeg feltûnõen kiemelkedik a vízbõl körülberül 400 méterre a partoktól. Egy horgász beszámolója szerint a sziget nem hirtelen, hanem fokozatosan emelkedett ki a vízbõl.
Ugyanakkor a földrengés sajnos károkat, sebesülteket és halálos áldozatokat is követelt, még az indiai Új-Delhiben és Karachiban is érezték a rengést, melynek központja a pakisztáni Balochistan térségben volt.
forrás:idõkép.hu
-- ``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Utolsó szerkesztés: 12 éve 8 hónapja Margit által.
Földrengés volt 19:17-kor Bécs mellett. A fikusz leesett a a hûtõrõl..." - írja olvasónk. A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium oldalán a Richter-skála szerinti 4,2-es földrengést erõsítettek meg, epicentruma az alsó-Ausztriai Baden közelében volt.
A földrengést Magyarországon is érezni lehetett, olvasónk azt írta, Sopronban is rengett a föld: "Mozgott minden, az egész városban érezni lehetett" - számolt be. Károkról eddig a Szeizmológiai Obszervatóriumba nem érkezett lakossági bejelentés.
Olvasónk, Viktória szerint Bükön is lehetett érezni. "Épp olvastam, mikor megmozdult az ágy és a tv-állvány" - írta. Kapuváron István nevû olvasónk érezte, hogy ahogy megrázkódik az üvegasztal és rajta a laptop is.
Az osztrák Orf.at honlap azt írja, a környéken nemrég volt már egy földrengés, szeptember 20-án szintén 4,2-es erõsségû. Az osztrák részen kisebb károkkal kell számolni.
A Radó Szeizmológiai Obszervatórium azt írja, mindkét földrengés a szeizmikusan aktív Mur-Mürz vetõzónához köthetõ, ami az Alpokból kiindulva húzódik a Bécsi-medencén keresztül a szlovákai Kis-Kárpátokig.
(forrás:index.hu)
-- ``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``